Duyurular
  • Riskli Yapıların Tespiti için Yetki Verilen Kurum ve Kuruluşlar
    Riskli Yapıların Tespiti için Yetki Verilen Kurum ve Kuruluşlar
  • Bir Parselde Birden Fazla Yapının Olması Durumunda Yaşanan Tereddütler İle İlgili Duyuru
    Bir Parselde Birden Fazla Yapının Olması Durumunda Yaşanan Tereddütler İle İlgili Duyuru

Garanti Bankası Pendik Teknoloji Kampüsü

Garanti Bankası Pendik Teknoloji Kampüsü, İstanbul Pendik’te, Tersane Kavşağı’nda yer alıyor. Eski kullanımı bir kimya fabrikasına ait bulunan bu arsa, tüm bölgede gözlemlenen ve sanayiden hizmet ve ticarete doğru yaşanan dönüşüm çerçevesinde ele alınıyor. Kampüsün programı, üç ana bölümden oluşuyor: Yaklaşık 57.000 m2 açık ofis alanı, 17.500 m2’de bir araya gelen oditoryum, kafeterya gibi özel fonksiyonlar ile 95.500 m2 otopark, arşiv ve benzeri servis alanları.
Projenin ana fikri, ofis alanlarını teknolojik ifadeli ve yükseltilmiş bir blok içerisinde toplayarak çalışma alanlarına azami düzeyde esneklik sağlamak olarak açıklanıyor. Diğer tüm özel fonksiyonlar zemin ve altı katlarda yerleşmiş olduğundan, ofis hacimleri gökyüzüne ve peyzaja açılan avlular etrafında süreklilikleri engellenmeden yerleşiyor. Ofis bloğunun tasarımı, çevresindeki kaotik yapılaşmanın aksine şeffaf bir sadeliği vurguluyor. Ofis kütlesi, tepeler şeklinde tasarlanmış peyzajın üzerine oturuyor ve bu peyzaj, aynı zamanda özel fonksiyonları, açık dolaşım ve rekreasyon alanlarını barındırıyor.
Sürdürülebilirlik, projenin etkin tasarım kriteri olarak nitelendiriliyor: Arsa geliştirme, verimli su ve enerji kullanımı, çevresel kalitenin artırılması, tasarımın önde gelen konularını oluşturuyor.
Ana Sayfa Tüm Haberler

Telif hakkı © 2013 BT Yapı Denetim Ltd. Şti. Tüm hakları saklıdır.